jste zde: úvodní » Novinky » V České republice začal bojkot kanadských mořských produktů


V České republice začal bojkot kanadských mořských produktů

Počátkem září začali pracovníci o.s. Svoboda zvířat obcházet luxusní pražské restaurace s nabídkou připojení se k mezinárodnímu bojkotu kanadských mořských produktů. Cílem bojkotu je přimět kanadský rybářský průmysl k ukončení lovu tuleních mláďat pro komerční účely.

Tento bojkot probíhá pod vedením organizace The Humane Society of the United States (HSUS, www.hsus.org) již několik let ve Spojených státech amerických a nyní se rozšířil i do Evropy. V ČR jej koordinuje o. s. Svoboda zvířat (www.svobodazvirat.cz). V USA se zatím k bojkotu připojilo přes 5 500 restaurací a obchodů.

Restaurace, které se podílejí na bojkotu, si mohou vybrat, zda se zaváží nekupovat kanadské kraby, veškeré mořské produkty z provincií, ve kterých se tuleni loví, nebo mořské produkty z celé Kanady, a to do doby, než Kanada lov tuleňů navždy neukončí. Přibližně 90 % lovců tuleňů/rybářů žije v provincii Newfoundland, kde jsou krabi nejdůležitějším vývozním artiklem. Především na ty je proto bojkot zaměřen.

Od doby, kdy začal bojkot, dramaticky klesly příjmy z vývozu kanadských mořských produktů, což jednoznačně nutí kanadské rybáře přestat zabíjet tuleně. Příjmy z vývozu krabů do USA klesly od začátku kampaně o více než 750 milionů dolarů. To znamená ztrátu více než 200 milionů dolarů za rok, zatímco komerční lov tuleňů přinesl lovcům např. v roce 2008 výdělek v hodnotě méně než 7 milionů dolarů.

V Kanadě je každým rokem velmi krutým způsobem zabito okolo 300 000 tuleňů grónských. Komerční lov tuleňů zde probíhá na jaře u východního pobřeží. Lov se koná pod silným konkurenčním tlakem, na obrovském území a za nepředvídatelných podmínek. Rychlost a nehumánnost je zásadou lovců, kteří se snaží v čase, jejž mají k dispozici, zabít co největší počet tuleňů. Každý rok upozorňují pozorovatelé lovu tuleňů na týrání: lovci tuleně zaživa stahují z kůže nebo je vláčí po ledu na háku.

V květnu 2009 rozhodl Evropský parlament o zákazu obchodování s tuleními výrobků v EU. Bojkot mořských produktů z Kanady je dalším krokem k definitivnímu ukončení zabíjení tuleňů.

Více informací na: http://www.protisrsti.cz/zachrante-tulene/bojkot-kanadskych-morskych-produktu-pomaha-zastavit-lov-tulenu.htm


 

»zpět do archivu novinek

© Všechna práva vyhrazena   - Proti srsti

Tvorba webových stránek ANTstudio.cz