jste zde: úvodní » Welfare tzv. kožešinových zvířat


Welfare tzv. kožešinových zvířat

Chovatelé se snaží minimalizovat náklady na chov a získat neporušenou kožešinu, zvířata jsou proto držena v malých a strohých klecích. Takové podmínky zcela nevyhovují přirozeným potřebám zvířat, která kvůli krátké době domestikace nejsou na život v zajetí adaptována.

Norci

Norci jsou chováni po jednom, dvou či třech kusech ve venkovních klecích krytých shora, většinou o výšce 45 cm a šířce 30 cm. V kleci mají malý budník a vodu na pití. Tyto strohé podmínky nedovolují projevit téměř žádné prvky z jejich přirozeného chování – v přírodě žijí norci samotářsky, každý den urazí dlouhé vzdálenosti, plavou a loví si potravu. V přírodě se dožívají až 10 let, kdežto na farmě jsou už po 7 měsících života zabíjeni, nejčastěji otravou CO nebo CO2, či zlomením vazu.

 

Lišky

Lišky jsou chovány většinou po jedné, maximálně po dvou v klecích, které jsou zcela holé, pouze s vodou na pití. Rozměry jsou o něco větší než u norků, např. výška je kolem 70 cm. Aby chovatelé zabránili poškození a znečištění kožešin, nemají lišky v kleci pevnou plochu, a celý svůj život tak tráví na drátěnkových okách. Stejně jako v případě norků, ani tyto podmínky neodpovídají etologickým potřebám – lišky jsou v přírodě plaší, sociálně žijící tvorové se složitou sociální hierarchií, i ony obývají velké plochy, vyhledávají rozmanitou potravu a vykonávají další aktivity, které jim chov v holých klecích neumožňuje. Také lišky jsou zabíjeny už po několika měsících života, ačkoliv v přírodě by žily mnohem déle. Nejčastějším způsobem usmrcení je zabití elektrickým proudem.

Činčily

Činčily jsou oproti norkům a liškám vždy chovány v klecích v uzavřených budovách. Ani v případě činčil není možné hovořit o uspokojení přirozených potřeb – činčily jsou sociálně žijící noční tvorové, přizpůsobení pouštním podmínkám, kteří se mohou ve volné přírodě dožít až 15 let. Na farmách jsou činčily zabíjeny po několika měsících injekcí chlorhydrátu do břišní dutiny nebo zlomením vazu. V současné době jsou činčily ve volné přírodě už vzácné, ačkoli dříve byly jejich počty vysoké - ze všech tří u nás chovaných druhů jsou také nejméně prozkoumaným druhem zvířete.

Životní pohoda na kožešinových farmách?

Problémy, kterými zvířata v chovech následkem nevyhovujících podmínek trpí, jsou vedle různých onemocnění, zranění nebo biologických abnormalit také poruchy chování. Ty jsou pozorovatelné zejména v podobě stereotypních pohybů a poškozujícího chování: Stereotypie jsou stále se opakující bezúčelné pohyby, jak vidíme např. u norka skákajícího určitou dobu proti stěně klece nebo u lišky běhající v kleci stále dokola. Sebepoškozující chování se často objevuje např. u norků v podobě poškozování ocasů. Další abnormalitou v chování je např. požírání vlastních mláďat u lišek.

 


Vytisknout stránku

© Všechna práva vyhrazena   - Proti srsti

Tvorba webových stránek ANTstudio.cz