jste zde: úvodní » Dopady na lidské zdraví


Dopady na lidské zdraví

Chemické kožešinyZřejmě se Vám zdá překvapivé, že by pravé kožešiny mohly mít nějaké dopady na lidské zdraví, natož škodlivé. Ale, je tomu tak. Potvrdily to jak studie ze zahraničí, tak i testy, které si nechala zpracovat organizace Svoboda zvířat v nezávislé laboratoři v Brémách.

Testování kožešin

Na podzim roku 2015 jsme z několika e-shopů v ČR zakoupili 6 kusů oblečení pro děti ve věku od 1 roku do 12 let, obsahujících pravou kožešinu. Ty jsme následně zaslali k otestování do Institutu životního prostředí v německých Brémách (Bremer Umweltinstitut). 

Vzorky a výsledky testování

Výsledky byly šokující. Všechny testované vzorky obsahovaly nepovolené hodnoty toxických látek, které mohou mít fatální dopad na lidské zdraví. Látky, které se v oblečení objevily, mají prokázané rakovinotvorné účinky, mohou mít negativní dopad na reprodukci, vyvolávat genetickou mutaci, hormonální nerovnováhu či alergie a jsou toxické také pro vodní organismy, přes které se mohou potravním řetězcem dostat i do lidského těla. Jde o biologicky těžko rozložitelné látky, jež se však snadno hromadí v životním prostředí.

Výsledky - vzorek 1 Výsledky - vzorek 2

Výsledky - vzorek 3 Výsledky - vzorek 4

Výsledky - vzorek 5 Výsledky - vzorek 6

Kde se toxické látky v kožešinách berou?

Aby kožešina po stažení ze zvířete neshnila, musí se chemicky ošetřit a uchovávat v klimatizovaných místnostech se stanovenou stálou vlhkostí vzduchu. Při zpracování kožešin se používá mnoho nebezpečných chemických látek (formaldehyd, naftalen, nonylfenol...), které velmi často v oblečení zůstávají, a mohou tak představovat ohrožení pro lidské zdraví.

Podobné studie v zahraničí

Naše studie zdaleka není jediná, která prokazuje, že kožešiny skutečně obsahují zdraví nebezpečné látky. Podobná testování proběhla již v zahraničí - vždy se stejnými výsledky:

Chemické kožešiny

Jak se vyhnout pravým kožešinám?

Nejlepší je žádné kožešiny nekupovat. Nejste-li si však jisti, zda kožešina na Vámi zvoleném výrobku je pravá či nikoli, můžete použít našeho průvodce k rozpoznání pravé a umělé kožešiny, případně nakupovat v Obchodech bez kožešin, kde máte jistotu, že se nespletete.

Video - Chemické kožešiny


Vytisknout stránku

© Všechna práva vyhrazena   - Proti srsti

Tvorba webových stránek ANTstudio.cz