jste zde: úvodní » Situace v ČR


Situace v ČR

Kolik zvířat se u nás chová?

V České republice jsou v současné době chováni převážně norci a dva druhy lišek – liška obecná, která u nás žije i ve volné přírodě, a liška polární. V minimální míře jsou u nás chovány také fretky. Celkově se odhaduje okolo 20 000 mláďat ročně. Údaje vychází z šetření organizace Svobody zvířat a z informací od Státní veterinární správy ČR.

Momentálně je u nás registrováno celkem 9 aktivních chovů tzv. kožešinových zvířat (údaj z roku 2016), z toho 4 farmy lze zařadit mezi větší (tj. kapacita nad 1 000 zvířat).

Kožešinové farmy mizí

Dá se říci, že v posledních letech zde dochází k uzavírání a rušení "kožešinových farem". To ovšem neznamená, že bychom měli čekat, až farmy samy "vymizí". Ba naopak - zhoršené ekonomické podmínky vedoucí ke krachu znamenají také výrazně zhoršenou "péči" o zvířata.

Každým rokem ubyde minimálně jedna farma. Poslední neblaze proslulý chov v Moravských Knínicích byl zavřen v roce 2013 (o rok dříve jsme z tohoto místa zveřejnili znepokojující záběry). V roce 2009 byly uzavřeny farmy v Souměři na Tachovsku, v Příkazech (Olomouc) a farma Lejšovka. 

Kožešinová farma v Souměři (okres Tachov)

 

 

 

 

 

Kožešinová farma v Souměři (okres Tachov)                                                            Kožešinová farma Lejšovka

V Souměři se v roce 2004 nechal potají zaměstnat ochránce ze Svobody zvířat. Jeho dojemnou výpověď si můžete přečíst zdeVideo, které bylo natočeno skrytou kamerou, naleznete na Youtube, fotografie si můžete prohlédnout na webu Svobody zvířat v sekci Fotogalerie.

Na Lejšovce se chovali lišky a norci. Patřila k našim největším, ale zároveň také technologicky nejlépe vybaveným farmám. V jednom období hovořily odhady až o 1 000 norcích a více než 5 000 liškách. Fotografie uzavřené farmy si můžete prohlédnout zde.

V roce 2015 u nás zcela vymizel chov činčil za účelem získání kožešiny.

Životní pohoda chovaných kožešinových zvířat

Chov tzv. kožešinových zvířat s sebou pro divoká a nedomestikovaná zvířata nese veliké utrpení, neboť prožijí celý život v klecích, v nichž nejsou naplňovány jejich etologické potřeby. Zvířata jsou chována v nevyhovujících podmínkách (např. jsou v malých a strohých klecích, které často nemají pevné dno). Důsledkem čehož se u nich kromě různých onemocnění, zranění nebo biologických abnormalit projevují také časté poruchy chování. Pozorovatelné jsou zejména v podobě stereotypních pohybů a sebepoškozujícího chování: stereotypie jsou stále se opakující bezúčelné pohyby, jako např. u norka skákajícího určitou dobu proti stěně klece nebo u lišky běhající v kleci stále dokola. Sebepoškozující chování se často objevuje např. u norků v podobě poškozování ocasů. Další abnormalitou v chování je např. zraňování či požírání vlastních mláďat u lišek.

 

 

 

 

 

Nemocná liška na farmě v Souměři                                                                        Další z lišek na farmě v Souměři

Petice za zákaz chovu tzv. kožešinových zvířat v ČR

V listopadu 2010 spustila Svoboda zvířat petici za zákaz chovu tzv. kožešinových zvířat (ke stažení níže). Sběr podpisů stále probíhá!


Vytisknout stránku

© Všechna práva vyhrazena   - Proti srsti

tvorba webových stránek ANTstudio.cz