jste zde: úvodní » Novinky » Masivní navýšení kvóty pro lov tuleňů, coby politické sdělení pro EU


Masivní navýšení kvóty pro lov tuleňů, coby politické sdělení pro EU

Ministryně Gail Sheaová brání toto rozhodnutí jako vědecky podložené

Autor: Anca Gurzu
Přeložila: Eva Dolejšová Valachová

I přes nedostatečné množství ledu a pokles trhu s produkty získanými lovem tuleňů (na kterém má z velké části zásluhu Evropská Unie, v které od letošního roku platí zákaz jejich dovozu) kanadská vláda minulý týden oznámila navýšení letošní kvóty pro lov tuleňů o 50 000 kusů.

Ministryně pro rybolov Gail Sheaová tvrdí, že rozhodnutí navýšit povolené množství ulovených tuleňů grónských, tuleňů kuželozubých a čepcolů hřebenatých na 388 200 kusů, je založeno na vědeckých podkladech. Lovci tuleňů i bojovníci za práva zvířat se však domnívají, že má toto rozhodnutí spíše politický charakter a že má mimo jiné sloužit jako vzkaz pro EU.

Podle Ministerstva rybolovu a oceánů Kanady bylo za loňský rok uloveno 74,581 tuleňů grónských v rámci povolené kvóty 280 000 kusů. Toto číslo je nesrovnatelně nižší než v roce 2008, kdy počet ulovených tuleňů čítal 217 857 kusů.

Podle presidenta Kanadské asociace pro lov tuleňů Eldreda Woodforda populace tuleňů v poslední době narůstá a rozhodnutí ministryně navýšit kvótu pro jejich lov tedy není žádným překvapením.

Podle údajů ministerstva tvoří současnou populaci tuleňů odhadem 6,9 milionů jedinců, což je více než třikrát tolik než v 70. letech 20. století.

Z hlediska obchodu však podle Woodforda toto rozhodnutí nedává smysl, protože trh nadále slábne a také množství ledu je pro lov nedostatečné.

Ve skutečnosti prý lovci tuleňů a výrobci na poradách s ministerskými úředníky požadovali přehodnocení kvóty z minulého roku, protože ji nebyli schopni naplnit.

"Myslím, že zde jde v první řadě o politiku" říká Woodford. "V Evropě se ozývá mnoho hlasů, které tvrdí, že jsme na cestě k vyhubení tulení populace. Toto je pro Kanadu prostředek jak světu ukázat, že naším důvodem pro lov není obchod s ohroženými druhy.“

"Všichni požadovali její přehodnocení a namísto toho byla zvýšena,“ dodává Woodford. „V tuto chvíli je kvóta pouhé číslo, o kterém všichni předem víme, že jej pro tento rok není možné dosáhnout.“

V roce 2008 byla situace zcela opačná. Tehdy pan Woodford tvrdil, že vláda kvótu přes požadavky lovců dostatečně nenavýšila. V březnu 2008 ji ministerstvo navýšilo o pouhých 5 000 kusů a stanovilo tak celkové ulovené množství tuleňů na 275 000 kusů.

"V době, kdy byla situace na trhu příznivá, nám lovit zakázali a nyní, když jde obchod špatně, zvyšují kvótu." říká Woodford. „Tato situace je poněkud frustrující.“

Ředitelka Atlanticko-kanadské koalice proti lovu tuleňů Curranová tvrdí, že ministrynino rozhodnutí je tou největší veřejnou ostudou současnosti. Poukazuje také na faux-pas z minulého května, kdy generální guvernérka Michaëlle Jean ochutnávala syrové tulení srdce a na podávání tuleního masa v kanadském parlamentu.

"Zvýšení kvóty je vztyčeným prostředníčkem ministerstva vůči Evropské komisi. Také se snaží, aby to vypadalo, že umožňuje lovcům dělat si, co chtějí."

"Je to politicky motivovaná, naprosto nesmyslná a nezodpovědná reakce,“ říká Curranová. „Její rozhodnutí nedává vůbec žádný smysl a je kritizováno dokonce i ze strany lovců.“

Podle Edwarda Millera, profesora biologie na univerzitě v Newfoundlandu je navýšení kvóty také v rozporu s vědeckými doporučeními, které úředníci obdrželi minulý rok.

Revize celkového povoleného množství ulovených tuleňů grónských vypracovaný Kanadským sekretariátem pro vědecké poradenství prokázala, že potenciální úlovek 270 000 kusů v roce 2009 „může mít s ohledem na hospodářský plán za následek podstatnou redukci lovu v roce 2010 na méně než 175 000 kusů“.

„Návrh ministerstva je z vědeckého hlediska absurdní,“ říká dále pan Miller. „Je to pouhá proklamace bez jakéhokoliv vysvětlení. Přemýšlící kanadský občan nemá žádnou možnost, jak se dobrat jejího smyslu. Pokud mi budete chtít zvýšit daně, také mi budete muset podat náležité vysvětlení. Toto je však jen prohlášení."

Slečna Sheaová tvrdí, že nastavení kvóty pro lov tuleňů je záležitost, kterou se ministerstvo zabývá každoročně. Rozhodnutí je založeno na vědeckých podkladech a má zajistit, že se bude komerční lov tuleňů shodovat s podmínkami udržitelného rozvoje. Zmiňuje růst tulení populace a nízký počet tuleňů ulovených v loňském roce, který zdaleka nedosahoval stanovené kvóty.

Slečna Sheaová odmítá obvinění svých kritiků, podle kterých se jedná o politický krok.
"Pokud by se jednalo o politický krok, mohli jsme povolenou kvótu stanovit na 1 milion tuleňů. To jsme však neudělali. Nejedná se o žádné politické sdělení. Nesouhlasíme s opatřením Evropské unie, chystáme se jím však dále zabývat na dalších jednáních."

Ačkoliv existuje daná kvóta, velikost letošního úlovku bude podle ministryně určovat množství ledu a počasí.

"Musíme stanovit kvótu pro celkový odchyt bez ohledu na to, jak to s lovem tuleňů vypadá. Podle záznamů bude tento rok jedním z nejhorších. Předpokládáme, že lov bude mnohem slabší než v minulých letech. Ceny na trhu s kožešinami v několika posledních letech také značně klesly,“ konstatuje pan Woodford.

"Tulení kožešina je luxusní zboží a s poklesem globální ekonomiky je to jeden z produktů, který čelí poklesu trhu. Jsem rybář a jsem přesvědčen, že se vláda nesnaží toto odvětví podpořit a hledat nová odbytiště pro naše produkty."

Ale to je podle slečny Sheaové přesně to, co vláda dělá.

Podle ní stojí obchod s tuleními produkty na křižovatce. Vysvětluje, že dříve byli tuleni loveni pouze kvůli kožešině, ale nyní dochází k diverzifikaci tuleních produktů, masem a olejem počínaje a výzkumem možností transplantace tuleních srdečních chlopní do lidského těla konče.

Po zákazu importu tuleních produktů do EU navíc začaly kanadské námluvy s Čínou a ministryně říká, že se věc vyvíjí správným směrem.

"Čekáme, až dostaneme zelenou a budeme moct vyvážet maso a olej do Číny," říká slečna Sheaová. "Je to velice vzrušující, protože se jedná o opravdu obrovské odbytiště. Jedeme na plný plyn, abychom rozvinuli celý potenciál tohoto odvětví."

Zdroj: http://www.embassymag.ca/page/view/seal-03-24-2010


Trocha historie

EU schválila v roce 2009 zákaz uvádění výrobků z tuleňů na trh EU (s výjimkou pro domorodé obyvatele) – viz http://www.protisrsti.cz/novinky/historicky-meznik-v-ochrane-zvirat-zakaz-obchodovani-s-tulenimi-vyrobky-v-eu.htm. Nařízení nabyde účinnosti v srpnu 2010. Kanada reagovala výhrůžkou podání stížnosti u Světové obchodní organizace (WTO) (viz články http://www.protisrsti.cz/novinky/zakaz-obchodu-s-tulenimi-vyrobky-zverejnen-v-sbirce-zakonu-kanada-poda-stiznost.htm a http://www.protisrsti.cz/novinky/evropsky-trh-se-tulenim-vyrobkum-definitivne-uzavre-v-roce-2010-kanada-se-bouri.htm).

Svoboda zvířat napomohla prosazení zákazu prostřednictvím kampaně s názvem Komerční lov tuleňů je evropské veřejnost proti srsti, kterou spustila v únoru 2009. Svůj nesouhlas s krutým komerčním lovem tuleňů vyjádřily minulý rok také restaurace, které se zapojily do bojkotu kanadských mořských produktů (http://www.protisrsti.cz/novinky/ceske-restaurace-vzkazuji-kanade-ukoncete-zabijeni-tulenu.htm).

Kromě Kanady se loví také lachtani v Namibii, kde začíná lovecká sezóna v létě (http://www.protisrsti.cz/novinky/lov-tulenu-v-namibii-zacal-objevily-se-prvni-incidenty.htm).

Více informací o problematice komerčního lovu tuleňů naleznete na webu http://www.protisrsti.cz/zachrante-tulene/. O vývoji letošního lovu v Kanadě Vás budeme opět informovat.

Jak pomoci?

Podepište petice a/nebo pošlete dopisy žádající ukončení komerčního lovu tuleňů, které naleznete na následujících odkazech:

Další možnosti naleznete zde.

»zpět do archivu novinek

© Všechna práva vyhrazena   - Proti srsti

Tvorba webových stránek ANTstudio.cz