jste zde: úvodní » Novinky » HISTORICKÝ MEZNÍK V OCHRANĚ ZVÍŘAT – ZÁKAZ OBCHODOVÁNÍ S TULENÍMI VÝROBKY V EU


HISTORICKÝ MEZNÍK V OCHRANĚ ZVÍŘAT – ZÁKAZ OBCHODOVÁNÍ S TULENÍMI VÝROBKY V EU

Tuleň grónskýS velkou radostí a úlevou Vám můžeme sdělit, že Evropský parlament ve svém hlasování dne 5. 5. 2009 rozhodl, že Evropská unie již nechce podporovat krutý komerční lov tuleňů, a podpořil zákaz obchodu s tuleními výrobky v rámci EU. Kampaň Komerční lov tuleňů je evropské veřejnosti proti srsti, kterou o. s. Svoboda zvířat spustilo v únoru 2009 v České republice v rámci celosvětové snahy ochránců zvířat o ukončení tohoto brutálního lovu, tedy dosáhla svého cíle. Úspěšnost kampaně a potažmo dosažení zákazu byly ve velké míře zásluhou všech Vás, kteří jste se nějakým způsobem zapojili, Vás, kterým osud těchto savců není lhostejný. Děkujeme Vám!

Podívejme se nyní podrobněji, co Legislativní usnesení Evropského parlamentu ze dne 5. května 2009 o návrhu nařízení Evropského parlamentu a Rady o obchodování s produkty z tuleňů obsahuje. Především tedy zakazuje „uvádění produktů z tuleňů na trh“ (za účelem komerčního zisku) s tím, že tato pravidla platí nejen pro produkty pocházející ze Společenství, ale také pro produkty dovezené ze třetích zemí. Výjimku tvoří produkty z tuleňů získané při tradičním lovu Inuity a dalšími původními komunitami, které přispívají k jejich živobytí. Nařízení se vztahuje na všechny druhy ploutvonožců (Phocidae, Otariidae a Odobenidae). Technicky vzato je stále možný tranzit výrobků z tuleňů skrze Evropskou Unii, ovšem i tak je zákaz obchodu velikým krokem, za který hnutí na ochranu zvířat bojovalo více než 40 let (například organizace International Fund for Animal Welfare, IFAW, byla s tímto cílem před 40 přímo založena).

Pro zákaz hlasovalo 550 europoslanců, 49 bylo proti a dalších 41 se zdrželo hlasování. Na tomto odkazu http://www.votewatch.eu/cx_detalii_act.php?id_act=6053&lang=en se můžete podívat, jak jednotliví europoslanci hlasovali (případně se podívejte na přehled umístěný v souboru níže). Z českých europoslanců hlasoval proti pouze Oldřich Vlasák (ODS), hlasování se zdrželi Tomáš Zatloukal (SNK sdruženi nezávislých a Evropští demokraté) a Josef Zieleniec (SNK sdruženi nezávislých a Evropští demokraté), 6 dalších českých europoslanců nebylo hlasování přítomno a 3 nevolili vůbec. Pro zákaz hlasovalo 12 českých europoslanců, jejichž jména naleznete na výše uvedeném odkazu či níže v tabulce. Děkujeme také jim!

Dalším formálním krokem je schválení Radou ministrů EU. Evropská komise pak musí připravit opatření, která umožní implementaci zákona. Nařízení pravděpodobně vstoupí v platnost před létem 2010.

Dopady zákona lze však zaznamenat již nyní. V roce 2009 klesly ceny tuleních kůží téměř o polovinu ve srovnání s rokem minulým. Celkem 30 států světa již zakázalo prodej výrobků z tuleňů (včetně 7 z 10 největších kanadských exportních trhů, což představuje 85 % z celkového objemu kanadského exportu). V dubnu letošního roku vyjelo na lov v Newfoundlandu pouze 6 velkých lodí oproti 113, které se vydávaly lovit v minulých letech. Některé odhady hovoří až o čtvrt milionu tuleňů, jejichž životy byly letos díky zákazu obchodu v EU zachráněny. Ochránci zvířat věří, že toto je začátek konce komerčního lovu tuleňů nejen v Kanadě (například v Namibii začíná komerční lov tuleňů obvykle v červenci).

Schválení tohoto nařízení je také významným gestem pro kanadskou vládu: Evropa s brutálním lovem tuleňů nesouhlasí. A nejen Evropa: počátkem května také americký senát podpořil rezoluci, v níž žádá kanadskou vládu, aby zakázala komerční lov tuleňů, a také velmi silně podporuje nařízení o zákazu obchodu schválené Evropským parlamentem.

Zoufalost kanadské vlády také dokazuje například fakt, že se kanadský parlament na protest proti schválenému zákazu v EU pokoušel prosadit, aby uniformy kanadských atletů pro olympiádu ve Vancouveru v roce 2010 obsahovali tulení kožešinu, což kanadský olympijský tým ihned odmítl se zdůvodněním, že nesouhlasí s politizací olympijských her. Dalším „povedeným“ kouskem bylo snězení syrového tuleního srdce kanadskou guvernérkou Michaelle Jean. Také jejím záměrem bylo protestovat proti evropskému nařízení.

Tuleň grónský s mládětemKampaň v České republice sice skončila, ale celosvětová snaha o úplné ukončení komerčního lovu tuleňů stále pokračuje. Máte-li zájem zapojit se do některé z mezinárodních kampaní, sledujte web www.protisrsti.cz , kde Vás o celém vývoji budeme pravidelně informovat.

K dokreslení úspěšnosti kampaně zde uvádíme několik statistik: z webu www.protisrsti.cz bylo od jeho spuštění odesláno přes 10 000 (číslo k 5. květnu 2009) e-mailových žádostí českým europoslancům, aby podporovali úplný zákaz obchodu s tuleními výrobky v EU; stránky navštívilo rekordních 31 966 lidí (číslo k 18. květnu 2009); rozeslali jsme více než 230 balíčků s tištěnými materiály (plakátky, letáky, samolepky) dobrovolníkům, kteří je šíří ve svém okolí; naše skupina na Facebooku „Zachraňte tuleně! I váš hlas může rozhodnout“ se rozrostla na neuvěřitelných 45 928 členů (číslo k 8. červnu 2009)! Děkujeme za Vaši podporu!

»zpět do archivu novinek

© Všechna práva vyhrazena   - Proti srsti

Tvorba webových stránek ANTstudio.cz