jste zde: úvodní » Novinky » Další evropská země schválila zákaz chovu některých tzv. kožešinových zvířat!


Další evropská země schválila zákaz chovu některých tzv. kožešinových zvířat!

29. května 2009 přijalo Dánsko zákaz chovu lišek. Novela byla v Parlamentu diskutována celkem třikrát a výbor, který ji měl na starosti, musel zodpovědět nespočetně dotazů. Pro zákon hlasovalo 54 členů Parlamentu a 55 členů se hlasování zdrželo (ti většinou ideu zákazu podporovali, ale nesouhlasili s délkou přechodného období). Přechodné období pro implementaci zákona bylo stanoveno na 15 let pro chovatele, jejichž příjmy pocházejí z více než 50 % z chovu lišek, a 8 let (2017) pro chovatele, jejichž příjmy z chovu lišek tvoří méně než 50 %. Díky tomuto dlouhému přechodnému období nebudou chovatelům vyplaceny žádné kompenzace. Prozatím se zdá, že podmínky pro delší přechodné období (do roku 2023) splňují pouze 2 farmy v zemi. Situace však bude jasnější poté, co chovatelé podají ministerstvu informace ze svých chovů. Zákaz se vztahuje jak na komerční, tak na zájmové chovy lišek.

Hlavním důvodem pro schválení tohoto návrhu je fakt, že v zajetí není možné vytvořit pro lišky, divoká zvířata, takové podmínky, které by vyhovovaly jejich welfare. Dánové tudíž považují chov lišek v zajetí jako neetický.

V současné době se projednává zákaz chovu norků v Holandsku, kde již platí zákaz chovu lišek i činčil. O vývoji situace Vás budeme informovat na www.protisrsti.cz .

Zdroj: Anima

»zpět do archivu novinek

© Všechna práva vyhrazena   - Proti srsti

Tvorba webových stránek ANTstudio.cz