jste zde: úvodní » Novinky » Vyjádření o. s. Svoboda zvířat k dění na farmě v Lejšovce


Vyjádření o. s. Svoboda zvířat k dění na farmě v Lejšovce

Vzhledem k aktuálnímu vývoji dění na farmě v Lejšovce jsme se rozhodli vydat oficiální stanovisko k této situaci, abychom se tak do celého případu pokusili vnést trochu světla.

Po telefonickém dotazu nám bylo dnes ráno (zřejmě pracovnicí na farmě v Lejšovce) nepřímo sděleno, že farma Lejšovka opravdu končí. Ještě to není úplně jisté, ale velmi pravděpodobné. Na Lejšovce se chovali lišky a norci. Patřila k našim největším, ale zároveň také technologicky nejlépe vybaveným farmám. V jednom období hovořily odhady až o 1 000 norcích a více než 5 000 liškách.

S uzavřením každé kožešinové farmy je spojena jednak radost, ale jednak také velký smutek všech, kteří mají rádi zvířata. Kožešinové farmy končí tím, že dojde k zabití všech zvířat. K zabíjení zvířat a jejich následnému kožkování dochází každý rok na podzim. Vždy si chovatel ale ponechá určitý počet zvířat (chovné stádo), které mu zaručují reprodukci chovu do budoucna. Lišky jsou nejčastěji zabíjeny elektrickým proudem (elektrody se vloží do tlamy a do konečníku), norci se pak zabíjejí většinou výfukovými plyny. Je to běžná praxe, která je dokonce doporučena zákony EU i českými. K těmto krutým činům dochází každoročně, když farma končí, skončí s ní životy i všech chovaných zvířat.

Musí tomu tak být? - To je otázka, kterou si klade nejeden ochránce zvířat. Nikdo však zatím nepřišel na způsob, jak tuto situaci vyřešit. Tzv. kožešinová zvířata, která jsou na farmách chována, nejsou domestikovaná, jsou to stále divoká zvířata (např. liška se chová teprve 70-80 let - ve srovnání se psem, který se chová již cca 10 000 let). Na farmách mají mnohdy až  panickou hrůzu z člověka a jeho přítomnost jim způsobuje stres. To je jeden z důvodů, proč se lišky či norci ve většině případů nedají vykoupit a chovat například doma na zahradě (i když výjimky samozřejmě existují). O vypuštění zvířat do přírody nemůže být ani řeč - nepřežila by (především lišky).

I když bychom rádi zachránili životy nebohých zvířat, protože každý život je cenný, neznáme k této situaci řešení. Ani kolegové ze zahraničí, kde již byly farmy uzavírány, ho neznají. Snažíme se proto k situaci přistupovat s nadějí do budoucna - na této farmě už snad nikdy žádná tzv. kožešinová ani jiná zvířata trpět nebudou.

Kéž bychom mohli to samé říci i o dalších 11 větších farmách, které podle našich odhadů v České republice ještě zbývají. Zde se stále ještě chovají norci, lišky činčily. Věříme však, že neúprosná ruka trhu podpořená ekonomickou krizí i zvyšující se morální zodpovědností spotřebitelů, kteří nechtějí podporovat utrpení zvířat, pomůže k uzavření i zbývajících farem. Není náhodou, že v roce 2009 byla uzavřena liščí farma v Souměři (na Tachovsku) či farma v Příkazech (na Olomoucku).

Ostatně tento vývoj se snažíme urychlit také my, svými aktivitami. Na to, že evropská legislativa spěje k zákázům či maximálnímu zpřísňování standardů pro chovy tzv. kožešinových zvířat a že kožešinové farmy pomalu odumírají, jsme se snažili upozornit akcí, kterou jsme v Praze uspořádali při příležitosti Světového dne bez kožešin (viz článek). Těsně před tím jsme zaslali českým chovatelům otevřený dopis, v němž je žádáme, aby provoz svých farem ukončili (dopis si můžete přečíst zde).

Děkujeme všem dobrým lidem, kteří se snažili liškám z Lejšovky pomoci.

»zpět do archivu novinek

© Všechna práva vyhrazena   - Proti srsti

Tvorba webových stránek ANTstudio.cz