jste zde: úvodní » Novinky » Opět nastal čas lovu tuleňů


Opět nastal čas lovu tuleňů

Tuleň grónskýExtrémní tání ledu, stížnost kanadské vlády u WTO, zvýšené kvóty pro odlov tuleňů a jednání v Číně... To jsou klíčová slova, která by mohla charakterizovat vývoj kauzy lovu tuleňů při kanadském pobřeží v posledních měsících.

V těchto dnech začíná každoroční vybíjení tuleňů a jejich mláďat v Kanadě. Podle pozorovatelů IFAW (Mezinárodní fond pro blaho zvířat), kteří lov již tradičně monitorují, jsou letos podmínky pro přežití tuleních mláďat jedny z nejhorších - dochází totiž k velkému tání ledu, který tvoří přirozené podmínky pro život tuleňů. Očekává se, že přežít se podaří jen několika málo mláďatům. Naneštěstí se kanadská ministryně rybolovu Gail Shea rozhodla zvýšit kvótu pro odlov tuleňů pro letošní rok na 468 200 (tj. o 60 000 více než vloni), což dle některých odhadů představuje až 80 % mláďat tuleňů grónských narozených tento rok.

Kvóta byla navýšena i přes skutečnost, že pro tulení výrobky neexistuje relevantní odbyt. Ten se představitelé kanadské vlády snaží získat kdekoli - začali proto lobovat v Číně. Ale, jak se ukázalo, Číňanům není osud tuleňů lhostejný - v březnu tohoto roku byly v tamějším kongresu předloženy dva návrhy na zákaz obchodu s tuleními výrobky, které se v současné době projednávají.

Další pozitivní zprávy přicházejí z Tchaj-wanu, jehož vláda se nedávno nechala slyšet, že uvažuje o zákazu importu tuleních výrobků. Rozhodnutí je podpořeno názory tchaj-wanských občanů, kteří odmítají výrobky z tuleňů prodávat či kupovat. Stejné kroky v minulosti podnikly například EU (2009) či USA (1972). Na přijetí zákazu uvádění tuleních výrobků na trh EU reagovala kanadská vláda podáním stížnosti u Světové obchodní organizace (WTO).

O dalším vývoji Vás budeme samozřejmě informovat.

Chcete-li tuleňům pomoci, podívejte se do sekce Jak pomoci, kde najdete pár tipů. Děkujeme!

Další informace najdete také na www.protisrsti.cz/zachrante-tulene/.

»zpět do archivu novinek

© Všechna práva vyhrazena   - Proti srsti

tvorba webových stránek ANTstudio.cz