jste zde: úvodní » Novinky » Ochránci zvířat přinášejí další smutné záběry dokazující špatné podmínky na kožešinových farmách


Ochránci zvířat přinášejí další smutné záběry dokazující špatné podmínky na kožešinových farmách

Tisková zpráva o. s. Svoboda zvířat, 19. 11. 2010

Občanské sdružení Svoboda zvířat dnes opět zveřejnilo záběry pořízené na dalších dvou českých kožešinových farmách. Tentokrát se jedná o farmy v Křižanovicích a Dolní Cerekvi. Stejně jako na fotografiích a videu, které zveřejnilo minulý týden, i na těchto je patrné, že zvířata chovaná na farmách trpí a žijí v nevyhovujících podmínkách.

V Křižanovicích se chovají lišky a norci, v Dolní Cerekvi pouze norci. „Stejně jako na fotografiích ze Syrovic a Moravských Knínic, které jsme zveřejnili minulý týden, je i z těchto záběrů vidět, že zvířata na kožešinových farmách velmi trpí,“ vysvětluje Lucie Moravcová, koordinátorka kampaně Proti srsti, kterou Svoboda zvířat organizuje. „Na videu jsou jasně patrné stereotypie u norků (zvíře pohybující se sem a tam neustále dokola). Jsou to bezcílné stále dokola se opakující pohyby, které jsou odborníky považovány za znak špatného welfare (životní pohody zvířat). Dalším velkým problémem je, že norci jsou velmi citlivá zvířata a v přírodě žijí v blízkosti vod, které ke svému životu nutně potřebují. Na farmách mají k dispozici maximálně vodu pitnou,“ popisuje Moravcová.

Některé studie uvádějí, že norci tráví stereotypiemi až 25 % aktivní doby. Mezi další důsledky chovu patří agresivita, sebemrzačení či problémy s reprodukcí. Norci američtí (Mustela vison) byli do Evropy poprvé dovezeni z USA počátkem 20. let minulého století. Divocí a z farem uprchlí norci byli zjištění ve Švédsku už v roce 1928 a ve Velké Británii v roce 1938. Norek americký je v Británii a Skandinávii dnes jednou z nejběžnějších šelem, rozšířil se i po celé Evropě. Původní druh norka evropského je dnes díky této invazi v Evropě téměř vyhuben.

„Mnohé výzkumy prokazují, že na farmách nelze vytvořit takové podmínky, které by vyhovovaly etologickým potřebám zvířat. Například v Německu byly schváleny standardy pro chov těchto zvířat tak, aby alespoň zčásti odpovídaly dobrému welfare zvířat. Německý zákon, který byl schválen v roce 2006 s platností od roku 2016, například nařizuje, aby norci měli k dispozici vodní nádrž k plavání. V praktické rovině je ovšem toto samozřejmě nerealizovatelné a v podstatě nová nařízení znamenají konec chovu tzv. kožešinových zvířat v Německu. Z toho vyplývá, že chov tzv. kožešinových zvířat a jejich dobré welfare se nedají sloučit,“ uzavírá Moravcová a dodává: „Stále pevně doufáme, že zákaz chovu tzv. kožešinových zvířat se konečně podaří prosadit i v České republice.“

V současné době probíhá akce „Listopad – měsíc bez kožešin“, kterou o. s. Svoboda zvířat vyhlásilo za účelem upozornění na skutečnost, že právě v listopadu dochází k zabíjení a „kožkování“ tzv. kožešinových zvířat. „Právě v tomto týdnu rozdávají naši dobrovolníci a příznivci z celé České republiky letáčky o tzv. kožešinových zvířatech ve více než 25 městech ČR,“ popisuje Moravcová. Listopad – měsíc bez kožešin bude zakončen v pátek 26. 11., tedy na Světový den bez kožešin, protestním průvodem, který povedou nazí aktivisté, a veřejným promítáním v Praze.

Svoboda zvířat ve své práci postupuje zásadně legálními způsoby. Fotografie a videa z kožešinových farem jí byly poskytnuté Michalem Kolesárem (michalkolesar.net). Více informací najdete na www.svobodazvirat.cz.

Záběry:
Křižanovice: http://www.protisrsti.cz/zabery-a-fotografie-z-kozesinovych-farem/cr/krizanovice-2010.htm

Dolní Cerekev: http://www.protisrsti.cz/zabery-a-fotografie-z-kozesinovych-farem/cr/dolni-cerekev-2010.htm

Moravské Knínice: http://www.protisrsti.cz/zabery-a-fotografie-z-kozesinovych-farem/cr/kozesinova-farma-moravske-kninice.htm

Syrovice: http://www.protisrsti.cz/zabery-a-fotografie-z-kozesinovych-farem/cr/syrovice-2010.htm

Kontaktní osoba: Lucie Moravcová, lucie.moravcova@svobodazvirat.cz, 736 766 188.

foto  - 483foto  - 484foto  - 485

»zpět do archivu novinek

© Všechna práva vyhrazena   - Proti srsti

Tvorba webových stránek ANTstudio.cz