jste zde: úvodní » Novinky » Kožešinové doplňky pro děti obsahují jedovaté látky


Kožešinové doplňky pro děti obsahují jedovaté látky

IL GUFO, dětská bundaItalská organizace na ochranu zvířat LAV (Lega Antivivisezione) odhalila jedovaté látky v kožešinových trimech (lemech) na dětském oblečení. Nález byl nyní potvrzen i Ministerstvem zdravotnictví, které již vydalo příkaz ke stáhnutí poloviny testovaných výrobků.

Kožešinové trimy na oblečení určeném pro děti od 18 měsíců do 12 let vykazovaly jedovaté a karcinogenní látky. Tyto výrobky byly k zakoupení u italských renomovaných firem s luxusním zbožím a módou pro děti: IL GUFO, MISS BLUMARINE, FIX DESIGN, GUCCI a BRUMS.

Na základě výsledků testů provedených organizací LAV provedl Národní institut pro zdraví svoji vlastní studii a potvrdil, že 4 z 6 testovaných výrobků opravdu představují riziko pro spotřebitele, neboť obsahují látky jako formaldehydnonylfenol ethoxylát a pentachlorofenol. U 3 ze 4 těchto výrobků navíc množství pentachlorofenolu překročilo hladinu, u které je evidováno propuknutí rakoviny u 1 člověka z každých 1 000 000 lidí, kteří přišli s touto látkou do styku.

FIX DESIGN, dětský kabátekNárodní institut pro zdraví bohužel neměl možnost testovat dva výrobky firmy FIX DESIGN, které již byly předtím testovány organizací LAV, z důvodu nynější nedostupnosti na trhu.

Ministerstvo zdravotnictví v návaznosti na výsledky testů rozhodlo o stáhnutí z prodeje tří z testovaných výrobků. Čtvrtý produkt nemusí být stáhnut z prodeje, ale výrobce (GUCCI) má povinnost podle Článku 33 Evropské směrnice o chemických látkách (REACH Směrnice EC 1907/2006) informovat distributory o nonylfenolu ethoxylátu, který je přítomen v testovaném kusu oděvu a který sice nemá negativní dopad na zdraví člověka, ale na životní prostředí ano.

Po předložení stížnosti organizací LAV byly zmíněné firmy zapsány do rejstříku firem podezřelých z porušení spotřebitelského zákoníku, jelikož uvedly na trh nebezpečné výrobky.

Zdroj: www.lav.it

Více informací o dopadech výroby kožešin na životní prostředí i lidské zdraví najdete v dokumentu Jedovaté kožešiny: Dopady výroby kožešin na životní prostředí a nebezpečí pro lidské zdraví, který vydala Svoboda zvířat v roce 2009, případně v sekci Dopady na životní prostředí.

»zpět do archivu novinek

© Všechna práva vyhrazena   - Proti srsti

Tvorba webových stránek ANTstudio.cz